Szekeres Zsuzsanna
Dúlai szemléletű kismama jóga & Kismama masszázs
Kismama masszázs
A nyugati masszázstechnikákkal ellentétben a thai kismama masszázs elsődleges célja a test energiáinak aktivizálása, ritmikus akupresszúrás nyomásokkal végig a test energiavonalai mentén.
A kismama masszázs enyhítheti a babavárás során jelentkező hát- és derékfájdalmakat, valamint csökkentheti a lábak duzzanatát, így kényelmesebb közérzetet biztosít a várandósság idején. Továbbá javíthatja a vérkeringést és fokozhatja az izmok rugalmasságát, ami segítheti a szülésre való felkészülésben és a regenerálódásban. A masszázs során elért mély relaxáció és stresszoldás támogathatja a testi és lelki egyensúly megőrzését, ami különösen fontos a kismama és a baba egészsége szempontjából.
A várandósság alatt a kismama masszázs enyhítheti a stresszt test energia pályáinak felszabadításával, oldhatja az izomgörcsöket, javíthatja a gerinctartást, megszüntetheti a feszültséget és fáradtságot, valamint enyhítheti a székrekedést, a gyomorégést, a káros folyadék visszatartását.
A szülést megkönnyítheti, mivel az izmok ellazulását segítheti, csökkentheti a kóros izomtónust, izomfeszülést. A masszázs alatt a légzés mélyebb és oldottabb lesz, vérnyomásunk stabilizálódhat, ez is javíthatja a koncentrációs és relaxációs képességet.
Mikor nem végezhető a kismama masszázs?
A kismama masszázs a várandósság 13. betöltött hetétől, heti gyakorisággal biztonságosan végezhető, ha nincs orvosi ellenjavaslat.
Az alábbi esetekben viszont nem végezhető vagy csak orvosi konzultáció után ajánlott:
-
Magas vérnyomás: Ha a kismamának magas vérnyomása van.
-
Vérzési rendellenességek: Ha a kismamának vérzése van, vagy a méhlepény túl alacsonyan helyezkedik el a méhében.
-
Korábbi koraszülés vagy vetélés: Ha a kismamának korábbi terhességei során koraszülése vagy vetélése volt.
-
Méhlepény rendellenességek: Ha a méhlepénnyel kapcsolatos bármilyen rendellenesség fennáll.
-
Súlyos betegségek vagy fertőzések: Bármilyen súlyos betegség, fertőzés, láz vagy egyéb egészségügyi probléma esetén.
-
Orvosi utasítás ellenjavallat: Ha az orvos bármilyen okból kifolyólag ellenjavallja a masszázst, akkor azt nem szabad elvégezni.
Minden esetben érdemes konzultálni a kezelőorvossal, mielőtt kismama masszázst végeztetnénk, különösen, ha bármilyen komplikáció vagy bizonytalanság áll fenn a várandóssággal kapcsolatban.
Hogyan történik a kismama masszázs?
A masszázs menete:
-
Konzultáció: A masszázs előtt egy rövid konzultációra kerül sor, amely során a masszőr kikérdezi a kismamát az egészségi állapotáról, a terhesség aktuális szakaszáról, esetleges problémákról vagy érzékeny területekről. Ez segít a személyre szabni a masszázst.
-
Előkészületek: A kismama kényelmesen elhelyezkedik egy speciálisan kialakított matracon, amely biztosítja a megfelelő alátámasztást. A masszázs történhet háton fekvésben, oldalfekvésben és ülő helyzetben is, a kismama igényeihez igazodva.
-
Masszázs technikák: A masszázs során alkalmazott technikák gyengédek és kíméletesek. A masszőr simító, dörzsölő és gyengéd nyomó mozdulatokat alkalmaz, amelyek segítenek ellazítani az izmokat, csökkenteni a feszültséget és javítani a vérkeringést. Különösen figyelmet fordítanak a hát, a derék, a nyak, a vállak és a lábak területére. A masszázs történhet száraz és olajos formában is.
-
Időtartam: A masszázs 60 percig tart
Mivel készülj a kismama masszázsra?
Kérlek hozz magaddal kényelmes nadrágot, a törölközőről és a masszázs olajról én gondoskodom. Ha van bármilyen érzékenységed, amit az olaj tekintetében figyelembe kell vennem, jelezd kérlek azt a foglaláskor felém.
Ha szeretnél saját olajat használni, akkor még azt érdemes elhoznod magaddal.
Dúlai szemléletű kismama jóga
Szerda 16.00-17:30 kisterem
Ár: 4000 Ft, 90 perc
Óra felépítése:
Egy nyitókörrel indulunk, ahol a kismamák elmondják, hogy hol tartanak most a várandósságukban, illetve, hogy vannak-e olyan testi tüneteik, melyet az óra alatt figyelembe kell venni. Ezt követően egy rövid ráhangolódás következik, ahol légző és vizualizációs gyakorlatok segítségével a kismama felveszi a kapcsolatot a kisbabájával.
A kapcsolatfelvétel után lágy mozdulatokkal a test bemelegítése következik, felkészülve az erősítő, nyújtó, lazító ászanákra. Az ászanákat a trimeszterekhez igazítva végzik a kismamák, figyelembe véve a testi tüneteiket is.
A gyakorlás után 10 perces gátizomtorna következik, mellyel aktivizáljuk a medencealapi izmokat. Végezetül pedig, ezt követ egy 10 perces relaxáció, ami elősegíti a szoros baba-mama kapcsolat kialakítását.
Miben segíthet a kismama jóga?
A kismama jóga alatti „elcsendesedés” révén a várandós nő megtanulja érzékelni és értelmezni teste és a magzat jelzéseit. Ez az egyik fontos feltétele a problémamentes várandóságnak, a hatékony vajúdásnak és a „könnyű” szülésnek.
Bizonyított tény, hogy a kismama jóga gyakorlatsorokat végző kismamák tudatosabban élik meg a várandósságukat és a szülést, nő az önbizalmuk, valamint oldódnak a félelmeik.
A légzőgyakorlatok a vajúdás és a szülés folyamatába lehetővé teszik, hogy a kismama irányítója és ne szenvedő alanya legyen a szülésnek.
Miben segítget még?
-
fejleszti a helyes testtartást és egyensúlyérzéket
-
erősíti a végtagok, mell és hátizomzatát
-
hozzájárulnak a kismama és babája közötti szoros kötődés megalapozásához
-
pozitív hatást gyakorolnak a szívre, rekeszizomra
-
segítségükkel megtanulható a fájdalomkezelés és a teljes ellazulás
-
kezeli a fáradságot, hangulati ingadozásokat
-
megszünteti a fellépő szorongást, aggódást
-
pozitív képalkotás felkészít a szülés megfelelő folyamatára
-
felkészítheti kisbabát a születés élményére
-
elősegíti a baba-mama közötti kommunikációt, szoros kötődést